Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, tüm tarafların tek kaynaktan bilgilenmelerinin temin edilmesi ve elektronik belge uygulamalarında bütünlüğün sağlanması amacıyla hazırlanan Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile hayatımıza giren e-Dönüşüm uygulamalarında e-İrsaliye için geri sayım başladı.

e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, veri formatı ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, 487 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile yürürlüğe girmiş olan bir uygulamadır. e-Dönüşümün bir parçası olan e-İrsaliye, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt ortamdaki “sevk irsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Neden e-İrsaliye?

e-İrsaliye ile sevk irsaliyelerinizi dijital ortamda oluşturup, dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden görüntüleyebilirsiniz. Kağıt, baskı, ve arşivleme gibi birçok maliyet kaleminde tasarruf sağlar ticaret ve sevkiyat süreçlerinizi hızlandırırsınız.

Kimler e-İrsaliye kullanabilir?

e-Fatura uygulamasına dahil olan ve 487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan usul ve esaslara uygun olarak, e-İrsaliye düzenleyebilme ve iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlayarak e-İrsaliye uygulamasına dahil olmak için gerekli başvuruyu yapan kullanıcılar bu uygulamaya dahil oluyor.

2018 yılı ve sonraki hesap dönemleri brüt satış hasılatı 25 Milyon TL ve üzeri olan e-Fatura sistemine kayıtlı firmaların 01.07.2020’de e-İrsaliye uygulamasına geçmesi zorunlu hale geldi.

Ayrıca, e-İrsaliye’de ÖTV l, ÖTV III listesindeki ürünlerle ilgili firmalar ve Gübre Takip Sistemine kayıtlı tüm firmalar için de zorunlu oldu. Bu firmalar için son geçiş tarihi 1 Temmuz 2020 olarak belirlendi.

Dijital Dönüşüme Hemen Başlayın. 

e-İrsaliye’nin Avantajların Nelerdir?

  • e-İrsaliye’nin Avantajların Nelerdir?

    Maliyet Tasarrufu : Kağıt, baskı, arşivleme, iş gücü ve dağıtım maliyetlerinde tasarruf sağlayın.

  • Kolay Entegrasyon: Firmanızın süreçlerine ve mevcut yazılımlarına kolayca entegre edin.

  • Kolay Erişim: Dijital ortamda oluşturduğunuz e-İrsaliyelerinize tek tıkla ulaşın operasyonel verimliliğinizi arttırın.

  • Daha Güvenli Veri: e-İrsaliyelerinizi dijital ortama taşıyın, kayıtlarınızın güvenliğini sağlayın.

  • Çevre Dostu: Kağıt kullanımını ortadan kaldıran e-İrsaliye ile her yıl yüzbinlerce ağacı kurtarın.

  • Yasal Uyumluluk: Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mevcut standartlarına uyumlu ve değişen mevzuata göre güncellenen yapısıyla işlemlerinizi güvenle takip edin.

e-İrsaliye Sistemi Nasıl İşliyor?

e-İrsaliye alıcısı mükellefler, e-İrsaliye Yanıtını kullanarak; e-İrsaliye’de belirtilen malların ne kadarlık kısmını teslim alıp/kabul ettiklerini, teslim sırasında kabul edilmeyen mal miktarı ve nedenleri ile ilgili bilgileri, uygulama üzerinden e-İrsaliye göndericisine iletebilirler.

e-İrsaliye yanıtı ile yapılan kısmi kabul durumlarında, kabul edilmeyen malların satıcısına geri gönderimi için alıcının e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı kullanıcı olması durumunda e-İrsaliyenin ayrıca düzenlenmesi gerekmektedir. Alıcının uygulamaya kayıtlı kullanıcı olmaması durumunda ise; matbu kağıt sevk irsaliyesinin ayrıca düzenlenmesi gerekmektedir. Ret işlemi malın fiili sevkinden önce yapılmalıdır.

Hitsoft e-İrsaliye

SAP Business One (SAP B1) ve ERP kullanan firmaların e-Dönüşüm süreçlerini kolaylaştıran tam entegre çözümümüz ile sisteminizi kolayca yeni VUK tebliğiyle uyumlu hale getiriyoruz.
e-Dönüşüm ürün ailemizin bir parçası olan Hitsoft e-İrsaliye® ile ERP sisteminiz ve entegratör firma arasında gerçek zamanlı ve kesintisiz işlem yapmanızı sağlıyoruz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın.