SAP Business One 10.0’un merakla beklenen özellikleri ve platform zenginleştirmeleri ile dolu.  Dünya genelindeki kullanıcılarına sunduğu geliştirmeleri Yenilikler Serimizde incelemeye devam ediyoruz.

Bu yazımızda Üretim ve Proje Yönetimi modüllerinde gerçekleştirilen özellik yükseltmelerinin öne çıkan konularına ve faydalarına odaklanıyoruz.

SAP Business One 10.0’da Üretim ve Proje Yönetimi

Sürüm 10, departmanlardaki işlevselliklere kazandırdığı iyileştirmelerle birlikte, firmaların can damarı üretim ve proje yönetimine kattıklarıyla öne çıkıyor. Planlamanın temeli Gantt şeması proje yönetimini kolaylaştırırken, ürün ağaçları artık çok daha gelişmiş ve esnek.

Üretim

Ürün Reçetesi (BoM) Açıklamaları

Ürün reçetesi açıklamalarındaki yükseltme ile ana kalem verileri açıklamalarının ilgili ürün reçetesi içerisinde de otomatik güncellenebilmesi sağlanıyor. Böylece, malzeme ve kaynak açıklamalarının işlenmesinde esnekliği hedefleniyor.

Kalemden /üründen ürün reçetesine, ürün reçetesinden alt kalemlere geçiş son derece kolaylaşmış. Ürün reçetesindeki ana malzemeye bağlı kalem ana verisi açıklamasında yapılan bir güncelleme kalem açıklamasına yansıyor. Malzeme ve kaynak açıklamaları yine ürün reçetesi ve üretim siparişi bileşenlerinde düzenlenebiliyor.

Ürün Reçetesinde Detaylandırma

Ürün ağacı içerisinde gezinme ihtiyacının Sürüm 10.0’da karşılanması hedeflenmiş. Ürün reçeteleri içinden ana kalem verileri detayına inmek yani “drill down” çok daha kolay hale geliyor. Böylece, sistem içi navigasyonda esneklik sunuluyor.

Herhangi bir ana kalem verisi seçildiğinde kalem numarasından, üst seviye (parent) malzeme ya da kalemlerin detayına inmek artık mümkün. Özellikle ürün ağacı yapısında seviyeleri incelemek ve bir kalemin bağlı bulunduğu öğelere erişmek kolaylaşıyor.

Proje Yönetimi

Etkileşimli Gantt Şeması

Etkileşimli Gantt Şeması’ndaki planlama değişikliklerine göre projelerin güncellenmesini sağlıyor. Böylece, Proje yöneticilerinin ya da sorumlularının daha kolay ve daha görsel planlanmasını kolaylaştırıyor.

Etkileşimli Gantt Şeması, proje evrelerinin etkileşimli olarak taşınması, genişletilmesi veya kısaltılmasına olanak veriyor. Proje bitiş tarihi ve bitiş tarihini temsil eden yeni alanlar eklenmesi sayesinde süreci daha net ve hızlı yürütmek mümkün hale geliyor.

SAP Business One 10.0 ile gelen değişim ve yenilikleri incelemeye devam edeceğiz. Takipte kalın. Sağlıkla kalın.